0

چرا من کسی را جذب میکنم که شبیه خودم است؟

دسته بندی ها : مقالات آموزشی ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ rezasafa 306 بازدید

توضیح علمی درمورد اینکه چرا ماچیزهایی که خودمون هستیم رو جذب می کنیم

Amber Pariona
معلم حرفه ای EFL ، MPA، و مترجم انگلیسی / اسپانیایی.

 

 

آیا تا به حال متوجه یک الگو در روابط عاشقانه خود شده اید؟
ما تمایل به رفتارهای بسیار خاصی با همکارانمان داریم و این رفتارها تکرار می شوند. شاید شما چندین بار این را “چنگ زدن” نامیده اید، یا شاید از مشکلات ارتباطی به جای کار از طریق آنها عمل کرده باشید. هر الگوی ارتباطی خاص خود را که داشته باشید، می توان آن را با نظریه دلبستگی توضیح داد. نظریه پیوستن به توضیح سبک دلبستگی ما در روابط بزرگسالان ما کمک می کند. درک این، کلید یافتن یک رابطه پایدار است
سبک دلبستگی شما را جذب می کند
چگونه می توان در درک تعهد دلبستگی به شما کمک کرد تا یک شریک را پیدا کنید؟ خوب، سبک دلبستگی شما بر روی هر جنبه ای از روابط عاشقانه شما تأثیر می گذارد، از اینکه به فرد خاصی جذب می شود که چطور شکسته می شود. یادگیری بیشتر در مورد سبک دلبستگی، به شما در مورد نیازهای شخصی شما و نحوه دریافت این نیازها کمک می کند. ۲ تئوری تأیید می تواند به شما در درک نقاط قوت و ضعف و ارتباط شما کمک کند و اینکه چطور می توانید این صفات را به نفع خود انجام دهید. هر چه بیشتر سبک دلخواهتان را درک کنید، بیشتر احتمال دارد شما کسی را پیدا کنید که آن سبک را مطابقت و تکمیل کند.
ما همه را به یکی از ۴ نوع سبک دلبستگی دسته بندی می کنیم
با توجه به نظریه دلبستگی، ۴ نوع سبک دلبستگی وجود دارد

۱. پیوست امن
اگر رابطه ای امن با والدین خود داشته باشید و رشد خوبی داشته باشید و به طور مستقل کشف کنید، احتمالا دلبستگی امن دارید. این به این معنی است که شما احساس امنیت و نزدیک به شریک زندگی خود را دارید، اما هنوز به استقلال هر شخص در رابطه احترام می گذارید.
۲. دلبستگی مضطربانه
اگر سبک دلبستگی مضطربانه دارید، ممکن است برای شما در روابط عاشقانه خود راضی باشد. در حقیقت، شما به عنوان شریک زندگی تان به عنوان شریک زندگی خود و یا برای کمک به شما در غلبه بر ترس های خود، به عنوان شریک زندگی تان شناخته می شود. شما حتی ممکن است زمان زیادی را صرف نگرانی کنید که دیگران را از دست خواهید داد.
۳. پیوستگی اجتناب ناپذیر
اگرسبک شما اجتناب ناپذیر است، نظریه دلبستگی می گوید که شما تمایل دارید خود را از شرکای خود جدا کنید. شما ممکن است نسبت به رابطه خود بی تفاوت باشید و ممکن است تا آنجا که می خواهید بگوید داشتن یک شریک رمانتیک مهم نیست. شما سعی می کنید از ارتباط عاطفی با شخص دیگری اجتناب کنید.
۴. دلبستگی ناامید کننده ترسناک
اگر ترس از دلبستگی اجتناب ناپذیر دارید، احتمالا به طور همزمان دو نوع ترس را تجربه می کنید: ترس از اجازه دادن به خودتان برای نزدیک شدن به شریک زندگی و ترس از بودن بیش از حد با شریک زندگی خود. زندگی در این حالت علاوه بر سردرگمی، عواقب احساسات شما را نیز به خطر می اندازد. مردم احتمالا به شما گفته اند که شما عاطفی و غیرقابل پیش بینی هستید، زیرا روحیه شما به طرز چشمگیری و بدون هشدار تغییر می کند. بر اساس تحقیق، حدود ۵۰٪ از جمعیت عمومی دارای سبک دلبستگی ایمن هستند، ۲۰٪ سبک دلبستگی اضطراب دارند و ۲۵٪ سبک دلبستگی اجتناب ناپذیر دارند. در دنیای دوستیابی، که بزرگسالان تک و در دسترس هستند، احتمال بیشتری برای شما وجود دارد که با کسی که متناسب با یکی از سبکهای دلبستگی اجتناب ناپذیر است باشید. چرا؟ از آنجایی که افراد دارای دلبستگی امن احتمال بیشتری دارند که در یک رابطه متعهد باشند. بنابراین، شما بر سبکهای ارتباط تئوری دلبستگی نگاه کردیداید و فکر می کنید می دانید که کدام دسته را در نظر می گیرید. حالا چگونه از این اطلاعات برای کمک به شما استفاده می کنیم که یک رابطه پایدار پیدا کنید
بعضی از مردم تمایل دارند به سمت یک نوع خاص از مردم کشیده شوند.
نظریه پیوستن به ما می گوید که افرادی که دارای سبک دلبستگی خاص هستند تمایل دارند به کسی که از طبیعت تکمیلی برخوردار است، برسند. این یعنی چی؟ اگر فردی مضطرب یا اجتناب ناپذیر هستید، ممکن است شخصی امن را کمی کسل کننده ببینید. شما طرز تهیه را دوست دارید، به اشتباه اعتقاد بر این است که به اشتراک گذاری شیمی رمانتیک است. یک شخص به طور امن ارتباط نمی خواهد آن را فراهم کند. در نتیجه، مردم اجتنابناپذیر و مضطرب اغلب با یکدیگر کنار میآیند. دو نفر از افراد اجتناب ناپذیر رابطه ای به سختی برقرار می کنند؛ هر دو نوع از مردم تمام وقت خود را صرف اجتناب از یکدیگر می کنند. دو نفر مضطرب باعث ایجاد یک رابطه ی غیر قابل پیش بینی و استرس شدید می شوند. هر کس متقاعد شده است که دیگر این است آنها را رها کند. اما یک شخص مضطرب و اجتناب کننده با هم؟ این دو سبک دلبستگی، یکدیگر را تکمیل می کنند، در آن یک فرد مضطرب مایل است که برای شرکای اجتناب ناپذیرش برای تحقق این رابطه صبر کند. این دلبستگی مضطرب، در حقیقت رفتار اجتناب ناپذیر را با اجازه دادن به اجتناب از شناختن رفتار آنها تحمل می کند. افراد با ایمن متصل می توانند با توجه به نظریه دلبستگی با هر یک از سبک ها باشند. این به این دلیل است که آنها می توانند احساسات شریک خود را تأیید کنند و به آنها کمک کنند تا از ترسشان غافل شوند. پس چگونه می توان یک سبک دلبستگی امن به دست آورد؟
ممکن است سبک دلخواه خود را تغییر دهید
اولا، با صادق بودن با خودتان، باید نوع پیوست خود را بپذیرید. اگر شریک مضطرب هستید، آن را بپذیرید. پس از خودت بپرس. فکر کنید به دوران کودکی خود برگردید، اگر نیاز دارید همه ی خاطرات خود را بنویسید. واقعا چه اتفاقی برای شما افتاده است در حالی که در حال رشد هستید و سعی کنید آن را درک کنید، سعی کنید آن را تعیین کنید که چگونه امروز روابط بزرگسالان شما را تحت تاثیر قرار می دهد. ایجاد این ارتباط می تواند به شما در ایجاد سبک دلبستگی ایمن کمک کند که می تواند به شما در پیدا کردن یک رابطه پایدار کمک کند.
برای مطالعه مقالات بیشتر و یا دیدن کلیپ های آموزشی بیشتر ، میتونید به سایت rezasafarigroup.com مراجعه کنید.

rezasafa

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!